LMK - Vsetín

Super Dimona - motorizovaný větroň

super_dimona_008_zmensenina Další krásné letadlo začlo „brázdit“ naše nebe nad Janovou. O koho se jedná? Je to akrobatický rakouský motorizovaný větroň SUPER DIMONA. Jedná se o model ze stavebnice Graupner Modelbau. Majitelem je Ivan a ten se s námi podělil o několik zážitků ať už z dostavby, ale také z prvních letů. Začal bych snad něco o vzhledu a celkovém dojmu. Na první dojem model vypadá opravdu velmi působivě. Avšak ihned jak nahlédnete k modelu blíže je to snad více působivější, než když si model prohlížíte jen tak z dálky. Model je opravdu velmi precizně a kvalitně vyroben a sestaven. Stavebnice, jež trup modelu je z kompozitu dodává modelu na maketovosti. Křídla jsou z polystyrenového jádra potažené dýhou. Model má rozpětí 3,6m při délce 1,45m. Celý osazený komplet váží pouhých 4,5kg, což je podle mého názoru úctihodná váha. 8-) Dimona je poháněna motorem značky HACKER A50L a napájí ho bateriový pack obsahující 8 článků Li-Pol baterií o kapacitě 4100mAh. O plynulý stav a regulaci motoru se stará regulátor značky HACKER MASTER 70A. Další zajímavostí je stavitelná vrtule, která je třílistá a je od fi.: Vario-Prop.

Při záletu se vyskytly menší potíže, které byly spojeny s podvozkem. Letiště bylo mokré a špatně se točily kola, avšak vše dobře dopadlo a Ivan při prvním letu nalétal celých 7 minut. Model v letu nádherně „sedí“! Klouzavost i let, který je dá se říct opravdu jako reálný dodává opět na maketovém provedení letadla. Nakonec jak je tomu zvykem nějaké to shrnutí a také pár fotek ze sobotního polétání s Dimonou.

Technické parametry modelu
Rozpětí: 3600 mm
Délka: 1450 mm
Váha: 4,5 kg
Motor: Hacker A50L
Baterie: 8 čl. Li-Pol 4100mA
Regulátor: Master 70A
Vrtule: Vario-Prop 3l. stavit.
super_dimona_009_zmensenina super_dimona_007_zmensenina
Se skutečným letadlem 8-) Let
super_dimona_006_zmensenina
Super Dimona

Na úplný závěr ještě pár informací o skutečném letadle SUPER DIMONA, které si také můžete prohlédnout na fotce výšše a porovnat, kde vedle sebe stojí model ( na fotce je to model, který vlastní náš kolega Ivan ) a skutečné letadlo větroně. Přeji mnoho šťastných přistání a startů.

Technické parametry letadla
Rozpětí: 16,33 m
Délka: 7,28 m
Výška: 1,9 m
Plocha křídel: 15,3 m2
Hmotnost práz. let.: 568 kg
Max. vzletová hmotnost: 770 kg
Stoupavost: 5,4 m/s
Délka vzletu: 182 m
super_dimona_005_zmensenina super_dimona_004_zmensenina
super_dimona_002_zmensenina super_dimona_001_zmensenina
super_dimona_003_zmensenina

««« Předchozí text: Sobotní "nehodové" polétání Následující text: Valašská termika 2009 - 1.Závod »»»

Adam Krytinář | 12. 04. 2009 10.21 | Dílna, Janová | Trvalink | Vytisknouti... | 1888x

Komentáře k textu

- Formulář pro nový komentář

K textu nebyl napsán žádný komentář.

Na texty napsané před více jak 30 dny nelze dále reagovat.